- Детайли
-
Спас Панчев, председател на ЗС „Александър Стамболийски“ в интервю за Агенция „Фокус“ по повод 117 г. от създаването на БЗНС.
Фокус: Г-н Панчев, навършват се 117 г. от създаването на БЗНС. Какъв бе пътят на партията до тук и каква равносметка може да се направи?
Спас Панчев: В края на 19 век в страната ни много селяни решават да се организират недоволни от политиката на българските правителства след Освобождението по проблемите на селото, земеделието. Буквално в последния ден на 1899 г. в Плевен завършва конгресът, на който се създава Земеделският съюз, като на него за лидер избират Янко Забунов. Една организация, която в началото има професионално-просветителски характер. На конгреса е поставена задача да се обединят хората от селото и да се търсят възможностите и пътищата за подобряване на икономическото състояние на селяните. Само две години по-късно - през 1901 г. БЗНС от професионално-просветителска организация се превръща в партийна структура. Така се създава партията БЗНС. Една партия, която е от най-активните в България в последните 117 г. От 1904 г. в дейността на партията и в ръководството й активно се включва Александър Стамболийски, който е наш идеалог и името му е част от това на партията ни Земеделски съюз „Александър Стамболийски“. БЗНС влияе активно в политическия живот на страната в първите години особено след Първата световна война, когато буржоазните партии виждат колко активни са земеделците и взимат решение да ги включват в правителствата на Александър Малинов и Теодор Теодоров – 1918-1919 г. На изборите през 19919 г. БЗНС успява да вземе болшинство и тогава монархът натоварва Александър Стамболийски да състави коалиционен кабинет, който работи една година. А след май 1920 г. БЗНС вече има пълно болшинство и създава свое правителство. Едно правителство на БЗНС, което за няколко години успява да прокара много радикални реформи в аграрната сфера, образованието, културата, външната политика. Буржоазните партии виждат, че не могат да променят живота в страната по законен път. Създават Деветоюнския преврат, Александър Стамболийски е убит, множество ръководни дейци на БЗНС също. Така завършва първият етап от най-активната работа на БЗНС дотогава. След 1923 г. БЗНС се разцепва. Създават се няколко различни крила – БЗНС „Оранжев“, БЗНС „Врабча 1“, БЗНС „Стамболийски, БЗНС „Обединен“. Така до 1944 г. след Втората световна война БЗНС остава като партия, която участва в управлението на страната заедно с комунистическата партия до 1989 г. И отново след 1990 г. БЗНС се разцепва до момента, в който в страната има близо 30 регистрирани земеделски партии. За радост днес останаха само 4-5, които активно участват в политическия живот на страната, за съжаление отново разделени.
ЗС „Александър Стамболийски“ в момента е коалиционен партньор на „БСП лява България“. Нашите членове участват активно по места в местната власт и през тези година имаше възможност и наши представители да участват в изпълнителната власт. В края на годината е добре да благодаря на нашите земеделци от страната, на членовете на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ и на нашите симпатизанти за тяхната активна работа през годината в доизграждането на нашите структури в селата и градовете и особено за много активното участие на земеделците в проведените президентски избори и подкрепата на ген. Румен Радев и Илияна Йотова за президент и вицепрезидент на страната.
Заедно с това, тъй като сме в навечерието на 2017 г., да ги поздравя с настъпващите новогодишни празници, да пожелая успех на нашите земеделци в тяхната дейност и да ги призова да бъдат активни в провеждането на следващите парламентарни избори, от които в голяма степен ще зависи бъдещето на нашата държава, бъдещето на нашите сънародници и аз вярвам ,че заедно с нашите коалиционни партньори от БСП на тези избори ние ще получим достатъчно мандати в Народно събрание, за да имаме възможност да направим правителство, което да промени живота на страната ни.
Фокус: Какво ще пожелаете на читателите и слушателите на „Фокус“ за предстоящата 2017 г?
Спас Панчев: На всички от сърце искам да пожелая – на слушателите на Радио „Фокус“, на читателите на Агенция „Фокус“, да имаме една мирна година, изпълнена със здраве и с много късмет. Да реализираме промяната, към която нашата партия и нашите коалиционни партньори се стремим. Да имаме едно по-успешно правителство, едно по-сигурно бъдеще за българския народ и един по-добър просперитет за нас, за по-младите, за нашите родители. Да остане 2017 г. , година по-късно, когато отчитаме как е минала тя, като една от най-успешните и щастливи години за нашите сънародници в страната и по света.
Искам да благодаря и на Вашата медия, която ние много уважаваме и следим като една от най-активните медии, от които се информира българското общество, да продължите да работите все така в интерес на хората, да продължите да ги информирате реално и обективно за събитията и да останете най-близко до нас такива, каквито ви чувстваме – и тук в страната, и в покрайнините и в съседните държави, където имате излъчване.
Мариела РУСЕВА - Агенция ФОКУС