КЮРДИТЕ – НАЦИЯ БЕЗ ДЪРЖАВА
НЕЗАОБИКОЛИМ ФАКТОР В БЛИЗКОИЗТОЧНИЯ ПОЛИТИЧЕСКИ ПРОЦЕС
„Настъпи времето да решим сами своята съдба и ние не трябва
да чакаме други да го направятвместо нас“
Масуд Барзани, Президент на регионалното правителство на иракски Кюрдистан
Събитията около войната в Сирия, борбата на международната коалиция срещу формированията на т.н. Ислямска държава и обстановката в нашата югоизточна съседка Турция отново изведоха на дневен ред въпросът за съдбата на кюрдите - най-голямата малцинствена група в света, която няма своя държава. Кюрдите са едни от най-активните участници във военните действия слещу Ислямска държава и след прилючване на военните действия в региона основателно ще поставят въпроса за своето обединение. Един от най-големите противници на такова обединение, под каквато и да е форма, е Турция, която вижда в него заплаха за своята териториална цялост. Макар и на думи да подкрепят справедливите искания на кюрдите за самостоятелна държава, много от западните демокрации се притесняват от възникването на една 30 милионна държава в един вече достатъчно хаотичен и взривоопасен регион. Развръзката на този конфликт на интереси между кюрдите, Турция, Ирак, Иран и Запада предстои в близките години.
Кои са кюрдите и с какви средства те водят своята борба за самоопределение?
І. Кратка историческа справка и политическо представителство
Когато се говори за кюрдите и най-вече за това дали и кога те ще имат своя държава трябва да се отчита фактът, че тази общност никога в историята си не е била хомогенна. Близо 30 млн. кюрди са пръснати на териториите на Ирак, Сирия, Иран и Турция. Независимо от факта, че са успели да запазят своята идентичност през вековете, те нямат общи лингвистични и дори религиозни корени, повлияни са силно от обществата на държавите в рамките на които са живяли и живеят и до днес. Различията между тях са значителни, но единственото, което ги обединява е стремежът им към самоопределение, на което те вярват, че имат право, бидейки най-голямата в света етническа общност без собствена суверенна държава. Но дори и в тази своя вековна мечта кюрдите не винаги са били единни.
Когато в резултат на Севърския мирен договор (1920 г.) великите сили се опитват да създадат кюрдска държава, макар и изцяло доминирана от Великобритания, много кюрди се сражават на страната на Кемал Ататюрк за да отхвърлят този дговор.
През годините са правени опити да се създаде кюрдска държава, макар и необединяваща всички кюрди. На 22 януари 1946 г. Демократическата партия на Кюрдистан в Иран (PDKI ), създадена само няколко месеца по-рано от Кази Мухаммад, поставя началото на нова държава - Република Кюрдистан. Северната част на Иран е под контрола на СССР и неговата подкрепа е решаваща за създаването и просъществуването на новата държава. По-малко от година след това, обаче СССР сключва договор с централното правителство на Иран, което с военна сила разгромява Република Кюрдистан и екзекутира президента на републиката Кази Мухаммад.
___________________________
* Авторът е бивш дипломат, съветник на председателя на БЗНС "Александър Стамболийски" по международни въпроси.
___________________________
В момента има 18 гости и няма потребители и в сайта
За цялата пресконференция от 02.09.2019, моля, кликнете тук.
За цялото интервю от 29.04.2018, моля, кликнете тук.
Спас Панчев: Нямаме нужда от нови самолети, парите да се пренасочат към други дейности.
„Интервю с Наделина Анева“, 29.04.2018: Със Спас Панчев
---
Нямаме нужда от нови самолети, парите да се пренасочат към други дейности
---
Паметна плоча на Петър Танчев откриха в родното му село Гледка
---
Вече 134 години ние честваме този ден, в който Стамболийски се е родил.
---
България се нуждае от стабилно управление, което да мисли повече за хората